تبلیغات
.::. سرزمین ورزش .::. - ولخرجها، الیور توئیست و عمو اسکروچ
.::. سرزمین ورزش .::.
حواشی دنیای ورزش ، دانستنیها ، شكار لحظه ها،عكس های دیدنی

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

سرویس ها و خدمات

تلویزیون اینترنتی هورا اسپرت

رادیو اینترنتی هورا اسپرت

نتایج زنده مسابقات ورزشی

بانك اطلاعات ورزش

كتابخانه ورزشی

گالری تصاویر

سرویس پیام كوتاه هوشمند

بازی های آنلاین

كلیپ های تصویری

موزیك های ورزشی

فروشگاه آنلاین

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ولخرجها، الیور توئیست و عمو اسکروچ

 

بازار انتقالات امسال فوتبال اروپا متاثر از بحران جهانی اقتصاد شکل عجیبی به خود گرفته است. رکود تورمی ترانسفرها فرصت بررسی و تحلیل را از باشگاه ها و پیش بینی جابجایی های احتمالی را از کارشناسان سلب کرده است و هر لحظه باید منتظر اتفاقات غیرمترقبه ای در این آشفته بازار باشیم!

باشگاه های بزرگ اروپایی در پنجره نقل و انتقالات تابستانی امسال به چهار گروه تقسیم شده اند:

 الف- باشگاه های ولخرج بازارگرم کن

ب- باشگاه های ولخرج بازارخراب کن

ج- باشگاه های بی پول و خنثی

 د- باشگاه های پولدار ولی محتاط

 با فعالیت های بیزینسی این تیم ها وبا توجه به بحران اقتصادی دنیا، امسال شاهد رکود تورمی خرید و فروش بازیکنان هستیم. از یک سو باشگاه های معدودی با پرداخت پول های کلان قیمت را به شکل تورم زا بالا می برند و از سوی دیگر برخی دیگر رغبتی برای خرید با این نرخ ها را ندارند.

 ولخرجها

 این گروه از اختلاط دو دسته از باشگاه های ثروتمند بوجود آمده است. نخست، بزرگانی که مشغول بازسازی مجدد تیم خود هستند و در این راه سیاست خریدهای گران قیمت و پر سروصدا را پیش گرفته اند. سردمدار اینان رئال مادرید و منچستر سیتی هستند که با سرمایه گذاری کلان مشغول خودسازی و جبران مافات گذشته هستند البته اولی با کوله باری از افتخارت قدیم تاکنون 180 میلیون پوند خرج کرده و دومی به دنبال کسب موفقیت های جدید بیش از 80 میلیون پوند بازیکن جدید خریده اند! این باشگاه ها تقریبا در تمام ترانسفرهای مهم این فصل نامشان شنیده می شود. ولخرجی های آنان باعث تورمی در بازار شده است که حتی تیم های فرصت طلب برای فروش بازیکنان دسته چندمشان هم نرخ های کاذب و غیرواقعی می خواهند. نکته مثبت این ولخرجی ها بازارگرمی آنهاست که سوژه تبلیغاتی مناسبی برای رسانه ها و واسطه ها بوجود آورده و اخبار و شایعات تولیدشده سرگرمی جالبی برای فوتبالدوستان شده است. دومین دسته از گروه ولخرجها، باشگاه هایی هستند که فقط با پیشنهاد های پرسروصدا آنهم از طریق رسانه های وابسته یا دلالان معروف، بازار را ملتهب کرده ولی خریدی انجام نمی دهند یا اگر انتقالی صورت می دهند زیاد چشمگیر نیست از جمله این تیم ها می توان از چلسی و اینترمیلان نام برد که تاکنون فقط نقش بازارخراب کن را به عهده گرفته اند البته با کمی تفاوت بارسلونا را هم می توان در این دسته قرار داد بویژه با پیشنهاد عجیب آنها به اینتر برای جذب زلاتان ابراهیموویچ! اگر این ترانسفر با شروط گفته شده انجام پذیرد باید گفت مقام اول ولخرجهای بازارخراب کن از آن کاتالان ها شده است زیرا زلاتان 28ساله را با 35 میلیون پوند بعلاوه سامی اتوئو – آقای گل لالیگا که حداقل 25 میلیون پوند میارزد – و انتقال یکساله الکساندر هلب عوض کرده اند واین ترانسفر کاملا غیرمنطقی است. خرید بازیکن بزرگ به هر قیمتی، روش مطلوبی نیست.

  الیور توئیست

 در این آشفته بازار کم نیستند باشگاه هایی که مانند قهرمان فقیر داستان الیور توئیست، چنان از کمبود منابع مالی رنج می برند که حتی جای خالی برخی بازیکنان جدا شده را نیز نمی توانند پر کنند. در این گروه گاه تیم های بزرگ هم دیده می شوند مانند توپچی های لندن که امانوئل آدبایور را با 25 میلیون پوند به شهروندان آبی منچستر واگذار کردند و صحبت از خرید بازیکن کم نام و نشان فرانسوی به جانشینی اوست، نام وی شاماخ است! نکته تلخ اینکه آدبایور در اولین مصاحبه پس از جدایی می گوید: "آرسنال به پول فروش من احتیاج داشت". در این دسته باشگاه های بزرگ دیگری نیز قرار می گیرند که لیون یکی دیگر از آنهاست. قهرمان چندساله فرانسه که چندیست بخاطر از دست دادن ستاره هایش دیگر اقتدار گذشته را ندارد با فروش کریم بنزما به رئال مادرید یازیکنی از پورتو را به خدمت می گیرد که مسلما کیفیت کریم را نخواهد داشت ضمن اینکه بارها اعلام کرده بودند قصد از دست دادن وی را ندارند ولی در این وضعیت کمبود نقدینگی مگر می توان از اسکناس های مادریدی گذشت؟! از این دسته تیم های الیور توئیستی کم نیستند که بازیکنان باکیفیت شان را فقط بخاطر درآمد بیشتر از دست می دهند و دچار مشکل جایگزین کردن نیروهایشان هستند.

 عمو اسکروچ

 اما دسته سرمایه دارن محتاط یا خسیس که آدمی را ناخودآگاه به یاد شخصیت کارتونی والت دیزنی، عمو اسکروچ می اندازد. عموی دانلد داک که به شدت ثروت اندوز است و نم پس نمی دهد...، سرگروه این باشگاه ها منچستر یونایتد است که امسال تابستان بزرگترین فروش تاریخ فوتبال را تجربه کردند. شیاطین سرخ 80 میلیون پوند از رفتن رونالدو بدست آوردند، ضمن آن که قرار بود 25 میلیون پوند برای دایمی کردن قرارداد تبس هزینه کنند که با رفتن او به سیتی بصورت خودکار آن پول خرج نشد. سرخ ها از فروش چند تن از جوانانشان مثل فریزر کمپل، لی مارتین و ... به باشگاه های دیگر نزدیک 10 میلیون پوند درآمد کسب کردند. دربرابر، آنتونیو والنسیا، مایکل اوون،  اوبرتان و مامه بیرام دیوف فقط در حدود 20 میلیون پوند برای اولدترافورد خرج برداشتند که با یک حساب سرانگشتی حدود 100 میلیون پوند سود خالص این بیزینس هاست! از دیگر اقوام عمو اسکروچ می توان از تیم آث میلان یاد کرد که کاپیتان مالدینی و آنچلوتی را از دست داده اند ولی با فروش کاکا 56 میلیون پوند به جیب زده اند و الان با وسواس عجیبی برای خرج کردن پول ها خست نشان می دهند. نوع دیگری از اسکروچ ها دست به کسب وتجارت نمی زنند و هر چه دارند محکم می چسبند البته حق هم دارند چون هیچ منطقی از دست دادن مهره های عالی وقتی که به پول نیازی نداری را تایید نمی کند. سردسته این گروه بندرنشینان لیورپول هستند و تیم هایی از این قبیل. اما با تمام موارد گفته شده آنچه مسلم است رکود تورمی ترانسفرها فرصت بررسی و تحلیل را از بسیاری باشگاه ها و پیش بینی جابجایی های احتمالی را از کارشناسان سلب کرده است و هر لحظه باید منتظر اتفاقات غیرمترقبه ای در این بازار مکاره باشیم!

درباره وبلاگ

.::. سرزمین ورزش .::.
مدیر وبلاگ : Hurrah Sport

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • محتوای این وبلاگ پاسخگوی نیازهای شما بوده است ؟نویسندگان

پیوندها

HurrahSport